Význam hovädzieho a teľacieho mäsa v strave vašich detí

Význam hovädzieho a teľacieho mäsa v strave vašich detí

Mamička chce vždy pre svoje dieťa len to najlepšie a čo sa týka podávania prvých príkrmov a stravy je to dvojnásobná pravda. V množstve informácií, ktoré sa na nás valia či už z médií alebo internetu, však robia nerozvážne rozhodnutia v strave svojich najmilších. Mamičky prestali „pre istotu“ podávať svojim deťom teľacie či hovädzie mäso.

A pritom mäso patrí medzi základné potraviny a hovädzie mäso je stále dôležitá súčasť jedálnička najmenších detí. K dispozícii však máme fakty, ktoré by mali zaradiť teľacie a hovädzie mäso na popredné miesta v detskej strave:

– Dieťatku už po 8.mesiaci života môžeme zaviesť do jedálnička teľacie mäsko. Chudú hovädzinku už ku koncu 1. roka života.

– Teľacie mäsko je veľmi ľahko stráviteľné a preto sa nemusíte báť tráviacich problémov.

– Teľacie mäsko má 3x viac železa ako biele mäso.

– Chudá hovädzinka alebo teľacie má tvoriť 50 % z celkového skonzumovaného množstva mäsa.

V období rastu je ešte dôležitejšia konzumácia hovädzieho, ktoré je zdrojom živočíšnych bielkovín a esenciálnych aminokyselín. Práve tieto zložky sú dôležité pre rast a prirodzený vývoj najmenších. Hovädzie mäso má okolo 20% ľahko stráviteľných bielkovín, ktoré sú pre nás nenahraditeľné a naše telo si nevie takéto bielkoviny tvoriť samo.

Hovädzie mäso obsahuje veľké množstvá minerálov ako železo, zinok, fosfor, selén, draslík či horčík, ktoré sú základnými stavebnými prvkami pri veľkom množstve procesov v našom tele. Možno ste nevedeli ale hovädzie mäso je aj zdrojom vitamínov a to najmä B, A, D, PP, atď.

RADY OD NÁS:

Kupujte si mäsko od lokálnych predajcov a pýtajte sa na jeho pôvod. Zaujímajte sa aj o spôsob chovu, či porážky zvierat.

Nekupujte čerstvé mäso. Ešte v ňom prebiehajú procesy po porážke, čo môže spôsobiť tuhosť a gumenú konzistenciu mäsa. Tieto negatíva môžu odradiť dieťa od konzumácie mäsa. Vyzretá hovädzinka sa v kuchyni ľahšie spracováva a je ďaleko chutnejšia. Zároveň je plná ľahko stráviteľných bielkovín dôležitých pre správny vývoj dieťaťa.

Učte deti na všetky druhy mäsa. Každý druh mäsa je výnimočný a svojim zložením prispieva k správnemu vývoju detí. Ak sa dieťa od malička vo svojom jedálničku stretáva zo všetkými druhmi mäsa, bude v ich konzumovaní pokračovať aj v dospelosti, čím si zabezpečí prísun všetkých potrebných živín.

Jedzte hovädzie a teľacie mäso spolu so svojimi deťmi. Keď deti uvidia, že to chutí vám, tak to bude o to viac chutiť aj im.

Nevzdávajte sa pri prvých neúspechoch. Možno prvý príkrm z hovädzieho alebo teľacieho mäsa skončí na vašom tanieri, ale pri ďalšom pokuse to už môže byť inak. Dieťa si postupne zvykne na špecifickú chuť mäsa a časom si ho bude pýtať samé. Teľacie a hovädzie mäsko pochádza z našich vlastných chovov a preto je veľmi dôležité si mäso objednať vopred. Objednávky telefonicky na 0905 942 970 alebo e-mailom na info@bostaurus.sk. Chutné teľacie ponúkame od 30.6. 2018.Close Menu